Kolonie w Kielcach na zaproszenie Prezydenta Miasta
04.09.2017 sp3_2012 309

W dniach od 28.08.2017 do 03.09.2017 czterdzieścioro dzieci z naszej szkoły przebywało na koloniach w Kielcach. Kolonie zostały zorganizowane i całkowicie sfinansowane przez władze miasta z Panem Prezydentem Wojciechem Lubawskim na czele. Odbyły się one na zasadzie  współpracy w ramach samorządu terytorialnego. We współpracę był zaangażowany Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią pan Sławomir Napierała.

Podczas tygodniowego pobytu dzieci mieszkały w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej 90. Władze miasta postarały się, aby przeżyły w Kielcach niezapomniane chwile. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 pan Ryszard Mańko dbał o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i harmonogramem ułożonym przez niego i przewodnika świętokrzyskiego panią Ewelinę Maciantowicz-Kalasińską. W programie znalazło się mnóstwo atrakcji starannie przygotowanych  przez organizatorów. Młodzież zwiedziła szereg ciekawych miejsc, a wśród nich: Wzgórze Zamkowe (OMPiO, Insrtutut Dizajnu), Energetyczne Centrum Nauki w Parku Technologicznym w Kielcach, JuraPark Bałtów, Kopalnię Krzemionki, Muzeum Historii Kielc oraz Muzeum Zabawek. Ciekawą formą czynnego wypoczynku były Podróże po Ziemi Świętokrzyskiej, podczas których dzieci zwiedziły m.in.  zamek w Chęcinach,  Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz Geopark Kielecki, Wzgórze Kadzielnia z Jaskinią i Wzgórze Karczówka. Uczestniczyły także w lekcji historii pt. "Polski hymn narodowy", podczas której pan Ryszard Mańko opowiadał ciekawostki związane z polską historią, w tym dotyczące  narodowego hymnu. W programie wyjazdu znalazło się także ognisko, przy którym młodzież wspaniale bawiła się pod kierunkiem animatorów.

W wolnym czasie do dyspozycji dzieci był: bilard, piłkarzyki, cymbergaj. Starsi uczniowie mieli możliwość strzelania na strzelnicy pneumatycznej z instruktorami. Młodsi zaś spotykali się w hali sportowej, gdzie pod opieką opiekunów uczestniczyli w zajęciach sportowych.

Wyjazdowi towarzyszyło wiele spotkań ze znanymi ludźmi. Trzeciego dnia pobytu dzieci spotkały się z wiceminister edukacji panią  Marzeną Machałek. Miały okazję również poznać wiceprezydenta Kielc pana Andrzeja Syguta, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - pana Andrzeja Kryja oraz Starostę Ostrowieckiego - pana Zbigniewa Dudę.

Pobyt w Kielcach był okresem pełnym niespodzianek i niesamowitych przeżyć. Dzieci chętnie słuchały przewodniczki, która codziennie towarzyszyła grupie podczas zwiedzania pięknej Ziemi Świętokrzyskiej. Organizatorzy starali się, by pobyt w Kielcach i okolicach był niezapomniany i taki był. Bardzo dziękujemy organizatorom.

Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Dorota Ptak, Anna Kwasigroch, Mirosława Figiel i Alina Zielinska-Seredyn.

Tekst: Dorota Ptak

Zdjęcia: Anna Kwasigroch, Alina Zielinska-Seredyn